Vw tiguanallspace 03 2020 1140x190
Thumb nyc taxi ford crown victoria Thumb 1f Thumb 2f Thumb 3f Thumb 4f Thumb 5f Thumb 6f Thumb 7f Thumb 8f Thumb 10f Thumb 9f Thumb 11f Thumb 13f Thumb 12f Thumb 14f Thumb 15f Thumb 16f Thumb 17f Thumb 18f Thumb 19f Thumb 20f Thumb 21f

Z New Yorku zmizli posledné taxíky zo starej školy

Hoci Ford Crown Victoria nikdy oficiálne nevstúpil na európsky trh, väčšina z nás toto auto dobre pozná. Nestretávame ho pravidelne na slovenských cestách, ale o to častejšie ho vídame v starších amerických filmoch. Najčastejšie plní úlohu policajného auta alebo taxíka.

Práve newyorskí taxikári aktuálne dali veľkému sedanu navždy zbohom. Legislatíva prikazuje, že vek vozidla taxislužby v New Yorku nesmie prekročiť osem rokov. Keďže posledné kusy Fordu Crown Victoria vyrobili v roku 2011, šoféri ich museli nahradiť modernejšími autami, ako Toyota Prius či Nissan NV200.

Prečo si tento Ford zaslúži špeciálnu pozornosť? Pretože ide o posledné americké auto, postavené podľa pravidiel starej školy. Američania mu hovoria "full-size sedan", keďže na dĺžku meria vyše 5,3 metra a na šírku má takmer rovné dva metre. Pre zaujímavosť: najnovšie BMW radu 7 je v predĺženej verzii Long o 125 milimetrov kratšie a o 61 mm užšie... 

Nie veľkolepé rozmery, ale hlavne staromódna technika robí z Crown Victorie mimoriadne zaujímavé auto. Na samonosnú karosériu zabudnite, základom sedanu je poctivý rebrinový rám, aký dnes využívajú už iba plnokrvné off-roady a terénne pick-upy. Vďaka rámu je auto pevnejšie a odolnejšie, v prípade ľahkých nehôd aj ľahšie opraviteľné.

Zaoblená karoséria pôsobí celkom moderne, ale vedzte, že konštrukčný základ Crown Victorie vznikol v roku 1979. Ford sa s modernizáciami neponáhľal a väčšinou ho k nim donútila až kritika zákazníkov alebo prísnejšie normy. Protiblokovací systém bŕzd ABS sa v štandardnej výbave objavil až v roku 1999, v roku 2003 pribudlo moderné hrebeňové riadenie, ktoré nahradilo staré maticové s obehovými guľôčkami a od roku 2005 už plynový pedál s motorom nespája lanko, ale káblový zväzok.

Pod kapotou vždy bublal benzínový osemvalec s objemom 4,6 litra a rozvodom SOHC. Niekoľko omladzovacích kúr postupne vyhnalo jeho výkon na úroveň 178 kW (242 k). Policajné verzie s vylepšeným nasávacím potrubím produkovali 186 kW (253 k). Osemvalcu sekunduje výhradne štvorstupňová automatická prevodovka a sila prúdi na zadné kolesá. 

Ťažkopádne jazdné vlastnosti auta boli štedro vyvážené jeho spoľahlivosťou. Zvlášť po tom, čo Ford vyriešil problémy s únikmi chladiacej kvapaliny. Najazdiť 200 000 míľ, teda v prepočte 320 000 kilometrov, prevažne v meste a iba so základnou údržbou, údajne nebol pre Crown Victoriu žiadny problém. 

Nebyť sprísnenia bezpečnostných noriem, Ford by svoj veľký sedan vyrábal hádam dodnes. Oficiálne autu zlomila väz nekompatibilita s elektronickým stabilizačným systémom. Za dvadsať rokov vyrobili dokopy 9,6 milióna kusov. Ford posledné exempláre vyviezol a predal v Kuvajte a Saudskej Arábii. 

Horizontálne členená palubná doska, zostavená prevažne zo sivých plastov, a plytké kožené sedadlá, to je americká klasika. Nechýbajú štyri airbagy, ani bohatá elektrická výbava. V závislosti od verzie bol volič automatickej prevodovky umiestnený na stredovom tuneli alebo na stĺpiku riadenia.